Wiadomości: Świat

Papież-senior oraz kard. Sarah wydali książkę o celibacie

„Z głębi naszych serc” to tytuł książki autorstwa kard. Roberta Saraha i papieża-seniora Benedykta XVI, która w tym tygodniu ukaże się we Francji. Jest poświęcona wartości wiary oraz znaczeniu celibatu.

Abp Celestino Migliore został nuncjuszem we Francji

Papież Franciszek mianował dotychczasowego nuncjusza apostolskiego w Federacji Rosyjskiej i Uzbekistanie, abp Celestino Migliore swoim przedstawicielem we Francji – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Będzie on następcą abp Luigi Ventury, który 17 grudnia 2019 r. został przeniesiony na emeryturę.

Eremici, którzy oskarżali Franciszka o herezję zostali ekskomunikowani

Troje eremitów żyjących na jednej z wysp Orkadów, którzy oskarżają papieża Franciszka o herezję zostało ekskomunikowanych przez miejscowego biskupa. Dopóki nie pojednają się z Kościołem o. Stephen de Kerdrel, s. Colette Roberts i br. Damon Kelly nie mogą przyjmować sakramentów.

Księża z Hongkongu proszą Watykan o pomoc, prześladowania się nasiliły

Księża pracujący w Hongkongu na czele z biskupem seniorem tego miasta kard. Joseph Zen Ze-kiunem napisali do Watykanu list z prośbą o ochronę. Skarżą się na nasilające się prześladowania ze strony chińskich komunistów.

Setki tysięcy ludzi na procesji „Czarnego Nazarejczyka” na Filipinach

Zabytkowa figura Chrystusa dźwigającego krzyż jest niesiona przez kilku silnych mężczyzn a w ślad za nią podążają tysiące wiernych, z których każdy stara się dotknąć rzeźby modląc się o łaski – to dzieje się dziś w stolicy Filipin, Manili. Procesja „Czarnego Nazarejczyka” jest ważnym elementem pobożności tamtejszych katolików.

Kondolencje Franciszka dla rodzin ofiar katastrofy samolotu w Teheranie

Papież Franciszek poleca dusze zmarłych miłosiernej miłości Wszechmogącego i składa kondolencje rodzinom i przyjaciołom tych, którzy stracili ich życia – czytamy w depeszy kondolencyjnej przesłanej na ręce lokalnych władz i skierowanej do rodzin ofiar katastrofy ukraińskiego samolotu, który rozbił się dziś rano w Teheranie.

Abp Gądecki składa kondolencje po katastrofie ukraińskiego samolotu w Iranie

W imieniu Kościoła katolickiego w Polsce składam kondolencje rodzinom i bliskim ofiar, które zginęły w katastrofie ukraińskiego samolotu w Iranie – napisał przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Samolot pasażerski Boeing 737 należący do ukraińskich linii lotniczych rozbił się w środę rano, chwilę po starcie z lotniska Imama Chomeiniego w Teheranie.

Jedynie 2 proc. Rosjan przyszło w Boże Narodzenie do cerkwi

Nie więcej niż 2 proc. ludzi uważających się w Rosji za prawosławnych przyszło w Wigilię lub Boże Narodzenie do cerkwi na Liturgię – wynika z wyliczeń policji i różnych badań. Święta obchodzone były w prawosławiu 7 stycznia.

Bp Dawid Żywiec z Nikaragui nie żyje

Pochodzący z Polonii w USA biskup diecezji Siuna w Nikaragui Dawid Żywiec zmarł 5 stycznia w wieku 72 lat. W tym środkowoamerykańskim kraju pracował on od 1975 r.

Katolicy w Australii modlą się o deszcz

Módlcie się za tych, którzy stracili życie, za tych, co stracili w pożarach cały dobytek, ale nade wszystko błagajcie o deszcze w całym kraju – apelują do wiernych biskupi różnych stanów Australii. Od sierpnia kraj trawią wielkie pożary, a sytuacja – z uwagi na temperatury przekraczające 40 st. stale się pogarsza.