Wiadomości: Watykan

Papież-senior: Nie jestem współautorem książki kard. Saraha

Benedykt XVI zdystansował się od autorstwa książki o kapłaństwie i celibacie, którą opublikował kard. Robert Sarah. W oświadczeniu przekazanym agencji Kathpress przez osobistego sekretarza papieża-seniora czytamy, że papież-senior nie zawarł umowy z wydawnictwem „Fayarda”, więc nie może być mowy o współautorstwie.

Watykan przypomina: Papież jest przeciwny celibatowi opcjonalnemu

W odpowiedzi na pytania dziennikarzy dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni oświadczył, że „stanowisko Ojca Świętego w sprawie celibatu jest znane”: nie zgadza się na celibat opcjonalny.

Papież Franciszek ochrzcił w Kaplicy Sykstyńskiej 32 niemowląt

W dzisiejsze święto Chrztu Pańskiego Ojciec Święty udzielił w Kaplicy Sykstyńskiej sakramentu chrztu świętego 32 niemowlętom: 17 chłopcom i 15 dziewczynkom. Były wśród nich trojaczki i bliźniaki. W homilii wezwał rodziców, by chrzcili dzieci i przekazywali im swoją wiarę.

Franciszek: jesteśmy powołani, by głosić miłość Ojca

„Jesteśmy umiłowanymi dziećmi, przedmiotem radości Boga, braćmi wielu innych braci, zaangażowanymi w wielką misję, aby świadczyć i głosić wszystkim ludziom bezgraniczną miłość Ojca” – mówił papież w rozważaniach przed modlitwą „Anioł Pański”.

Papież w sprawie Iranu i USA: zaniechajcie eskalacji konfliktu!

Ponawiam zatem mój apel, aby wszystkie zainteresowane strony zaniechały eskalacji napięcia i podtrzymywały „zapaloną pochodnię dialogu i samokontroli” – powiedział papież na noworocznym spotkaniu z ambasadorami akredytowanymi przy Watykanie. Odniósł się w ten sposób do eskalacji konfliktu Iran – USA.

„Człowiek, kiedy nie adoruje Boga, adoruje swoje ego”

Adorować – to czynić siebie małym w obliczu Najwyższego. Człowiek, kiedy nie adoruje Boga ma skłonność do adoracji swojego ego – mówił dziś Franciszek w homilii podczas Mszy św. w uroczystość Objawienia Pańskiego.

Franciszek ogłosił więcej świętych niż papieże z ostatnich 421 lat

Aż 898 nowych świętych – to bilans dotychczasowego pontyfikatu papieża Franciszka w kwestii beatyfikacji i kanonizacji. To absolutny rekord. Wyniósł na ołtarze więcej osób, niż wszyscy papieże razem wzięci z ostatnich 421 lat historii Kościoła.

Watykan zaniepokojony nowymi napięciami między USA i Iranem

Na przekór tym wszystkim wydarzeniom, o których donoszą media modlimy się o znalezienie pokojowego rozwiązania dla istniejących dziś konfliktów i napięć, modlimy się o polityczną przyjaźń, dzięki której będzie można cieszyć się pokojem w naszym świecie – mówi kard. Peter Turkson, prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka odnosząc się do eskalacji napięć na linii USA – Iran.

Papież prosi o modlitwę w intencji pokoju

O pokój i harmonijne współistnienie – to intencja modlitwy papieża w styczniu. Nabiera ona szczególnego znaczenia zwłaszcza w obliczu ostatnich wydarzeń w Iranie i Iraku oraz prześladowania chrześcijan nasilającego się w Afryce.

Watykan opublikował Orędzie papieża na Światowy Dzień Chorego

Watykan opublikował dzisiaj Orędzie papieża na 28. Światowy Dzień Chorego. Franciszek zaapelował w nim o zapewnienie wszystkim chorym dostępu do opieki medycznej.